Příchod jara znamená v mnoha domácností jen jeden, velký jarní úklid. Pokud jste si i vy takový úklid nechali až na první slunečné dny, pak vám tento článek poslouží k rychlému a efektivnímu úklidu domácnosti.
Naplánujte si jarní úklid
Možná se to na první pohled může zdát velmi zvláštní, ale i jarní úklid vyžaduje plánování. Při plánování je třeba si promyslet časové rozložení úklidových prací, delegování jednotlivých úkolů a zejména zabezpečení úklidových a čistících pomůcek.
Pořiďte si úklidové a čistící pomůcky
Aby byl první jarní úklid co nejrychlejší a precizní, pořiďte si zejména tyto čistící prostředky a úklidové pomůcky. Při používání všech dezinfekčních prostředků vždy používejte gumové rukavice. Pro usnadnění úklidu vám pomohou hadry a houbičky na čištění, díky kterým také neminete zbytečně velké množství čistících prostředků.
Co se týče prostředků, vždy si pořiďte čisticí prostředek na každý povrch zvlášť. Při úklidu domácnosti myslíte na čistící prostředek na dřevo, podlahy, nerez , keramiku, vodní kámen, sklo, ale také na textilie. Při čištění podlah se vám sejde i vysavač, mop s kbelíkem nebo utěrka na podlahu a také utěrky na prach. Pokud máte doma i starý zubní kartáček, určitě ho nevyhazujte. Ten vám poslouží k dokonalému vyčištění těžko dostupných míst.
Systematicky si rozdělte úkoly
Na tak velký jarní úklid si vyhraďte dostatečné množství času. Po zimních měsících bude úklid, čištění a dezinfekci vyžadovat každý kout ve vaší domácnosti. Proto si klidně rozdělte úklid na několik dní a uklízejte podle jednotlivých místností.
Vytřiďte nepotřebné věci
Právě při přechodu z chladných měsíců na ty teplé člověk zjistí, kolik věcí vlastní a kolik z nich nepotřebuje. Pokud nechcete, aby vám třídění zabralo spoustu času, vyhazujte a tříďte věci postupně. Věci, které jsou v zachovalém stavu posuňte někomu, kdo to potřebuje. Při třídění nepotřebných věcí však postupujte podle kategorie věcí, a to oblečení, obuv, kosmetika, knihy, předměty denní potřeby a podobně.
Kuchyně
Při úklidu kuchyně je třeba se zaměřit především na odstranění mastnoty a nečistoty. Jelikož se jedná o místnost, která souvisí s přípravou a konzumací jídla, úklid bude vyžadovat větší preciznost. I v kuchyni nezapomínejte vytřídit staré potraviny, zejména ty, kterým již uplynula doba spotřeby. Soustřeďte se také na čištění chladničky či odmrazení mrazničky.
Koupelna a WC
Prvním úkolem při čištění a úklidu koupelny a WC bude také vytřídění přípravků a kosmetiky, kterou již nepotřebujete. Právě u těchto místností v domácnosti však budete potřebovat chemické čistící přípravky, abyste odstranili co nejvíce bakterií a virů, kterým se ve vlhkém prostředí daří dvojnásob. Nezapomínejte ani na spáry, ty nejlepší vyčistíte se starým zubním kartáčkem. Věnujte svůj čas i čištění odpadů, pračky, sušičky či jiným zařízením, která v koupelně máte.
Nábytek
Při čištění dřevěného nábytku používejte měkký hadřík a čistící prostředek určený pro dřevo. Případně pokud chcete z nábytku odstranit jen prach, pak použijte suchou prachovku. U kovového nábytku myslete na jeho pravidelnost, protože by mohl jinak ztratit lesk.
Textilie
Mnoho lidí při textiliích, jako je ložní prádlo, ručníky či záclony nedbá na jejich pravidelnou čistotu. Co se týče ložního povlečení, to by se mělo měnit jednou týdně, případně jednou za 7 – 10 dní a po překonání každé nemoci. Samotné přikrývky či polštáře stačí vyprat dvakrát do roka. Při čištění matrací klidně použijte vysavač a vytáhněte je ven na vzduch.
Ručníky perte samozřejmě podle potřeb, ale určitě několikrát do týdne, protože se používají velmi často. A nakonec záclony a závěsy. Ty operte vždy, když myjete okna. To znamená, že při velkém jarním úklidu bude nejlepší, když všechny tyto textilie vyperete, vyměníte či vyčistíte.
Koberce
Koberce jsou skvělým pomocníkem při vytváření tepla. Jejich údržba však vyžaduje spoustu času. Při pravidelném úklidu se většinou koberce jen vysávají, avšak při velkém jarním úklidu se doporučuje je po zimě i vytepovat.
Okna a podlahy
Před mytím oken je nezapomeňte hezky poomítat od všech pavučin a prachu. Následně okna omyjte s teplou vodou, čistícím prostředkem a měkkým hadříkem na okna či stěrkou na okna. Aby na oknech rychle nezasychala voda a nezůstaly šmouhy, nemyjte je v nejteplejší a slunečný jarní den. Nezapomeňte otřít i rám. V případě podlah bude stačit, pokud je zametete nebo vysajete a umyjete čistícím prostředkem určeným na podlahy.
Rozdělte pracovní úkoly
Úklid není jen pro ženy. Právě při tak velkém jarním úklidu se vám sejde pomoc od vašeho přítele, ale i od dětí. Rozdělte jednotlivé činnosti mezi ostatní členy domácnosti zejména podle toho, kdo co dělá nejraději a nejlépe. Tím předejdete i trucování a nechuti pomoci při úklidu.
TIP :
- místnost uklízejte vždy shora dolů a zleva doprava,
- domácnost pravidelně větrejte,
- pro dosažení maximální svěžesti klidně použijte osvěžovače vzduchu,
- při čištění vodního kamene nepoužívejte drátěnku, mohla by poškodit materiál,
- kromě chemických prostředků pomůže i soda bikarbona, ocet či citron,
- dveře omývejte čistou teplou vodou a vytřete je dosucha,
- k utírání elektronických zařízení vždy používejte suchou látkovou utěrku.
Na velký jarní úklid je třeba se předem připravit a vše si naplánovat. Pokud čeká takový úklid v nejbližších dnech i vás, neváhejte si pořídit veškeré čistící prostředky z našeho eshopu IGEFA-ROIN.