Vodní kámen je největším problémem a strašákem, který může vzniknout ve vlhkých prostorách. Právě koupelny a toalety patří mezi místnosti, ve kterých se vodnímu kameni velmi dobře daří. Jak však vodní kámen odstranit a jak zamezit jeho vzniku? Podívejme se spolu, jak při úklidu správně postupovat.
Vodní kámen
Vodní kámen je usazenina uhličitanu vápenatého, která vzniká na místech, kde protéká voda. Především je to tvrdá voda s vyšším obsahem vápníku a hořčíku, která má vyšší tendenci vytvářet vodní kámen. Rovněž se může jednat o místa, u kterých se mění teplota vody, která vysráží na povrch vodní kámen. Proto se nejčastěji s vodním kamenem setkáváme na vodovodních bateriích, obkladech, pračkách, ale také ve sprchovém koutě, ve vaně, toaletě či v domácích spotřebičích, jakými jsou například rychlovarné konvice . Najít vodní kámen určitě nebude těžké, jelikož zanechává bílý, nažloutlý, případně hnědý povlak.
Problémy s vodním kamenem
Vodní kámen není jen to, co vidíte ve své koupelně na obkladech či vodovodních bateriích. Ve skutečnosti vodní kámen může nadělat mnohem více škod než si myslíte. Velkým problémem je zejména to, když se vodní kámen usadí na vnitřní straně potrubí. Tím se potrubí ucpává, čímž dochází ke snížení cirkulace a proudu vody v potrubí. Nánosy vodního kamene také vytvářejí bariéru, která omezuje funkčnost spotřebičů. Tento problém lze zpozorovat například na pračkách. Pokud z pračky vytahujete nedokonale oprané prádlo, pravděpodobně se v něm nachází vodní kámen. A samozřejmě, je zde ještě estetický problém, který lze zpozorovat hned. Nezapomínejme ani na zdravotní stránku, protože na místě vodního kamene dochází k rychlejšímu množení bakterií.
Způsoby odstranění vodního kamene
Existuje několik způsobů, jak odstranit vodní kámen z jakéhokoli povrchu. Ne však všechny způsoby mohou být efektivní a účinné. Samozřejmě, způsob odstranění vodního kamene se liší také od místa jeho vzniku. Může tak jít o mechanické odstranění, při kterém se vzniklý vodní kámen odírá. Také se může jednat o fyzikální metodu, při které se využívá například magnetická úpravna. Nejúčinnějším způsobem, který doporučujeme využít i vám v domácnosti, je chemické odstranění vodního kamene. To je založeno na rozpouštění vodního kamene pomocí kyselin. V současnosti na trhu naleznete mnoho chemických přípravků určených k odstranění vodního kamene.
Výběr čisticích prostředků na vodní kámen
Při chemickém odstranění vodního kamene ještě zůstaneme. K tomu, aby bylo odstranění skutečně snadné, budete potřebovat účinné čistící prostředky určené přímo k odstranění vodního kamene. Doporučujeme si při jejich používání vždy předem přečíst návod k použití, protože ne všechny prostředky lze použít na všechny povrchy. Proto při výběru čistícího prostředku věnujte pozornost i povrchu, na který je určen. Může se tak jednat o nerezové povrchy, keramické povrchy či sklo.
Prostředky, díky kterým bude odstranění vodního kamene jednodušší
K odstranění vodního kamene a čištění sanity doporučujeme použít Madel Pulirapid , který čistí do vysokého lesku a důkladně odstraňuje vápenaté usazeniny, ale také stopy mýdla či rez. Jedná se o čistící prostředek, který můžete použít na nerez , keramiku, vany, toaletu, podlahy či dlaždice. Od značky Clean and Clever můžete použít také čistící prostředek PRO 3 octový čistič, který navíc obsahuje i přírodní ocet, což znamená, že čištěné povrchy budou zářivě lesklé.
Rovněž k odstranění vápenaté usazeniny a vodního kamene můžete vyzkoušet čistící prostředek Milizid, který byl vytvořen na účinné čistění veškerých kyselinám odolných materiálů. Na čištění toalet a pisoárů doporučujeme použít čistící prostředek CLEAN and CLEVER WC čistič SMA 13 na bázi kyseliny citrónové s příjemnou svězí vůní citrusů.
Pomůcky k odstranění vodního kamene
Při odstraňování vodního kamene nezapomínejte ani na úklidové pomůcky. Především doporučujeme používat ochranné rukavice, jelikož čistící prostředky mohou vyvolat na kůži reakci. Skvělou pomocí při odstraňování vodního kamene a nečistot je i starý zubní kartáček, kterým vyčistěte těžko dostupná místa a houbička na nádobí. Vodní kámen doporučujeme čistit právě takovými jemnými houbičkami a ne drátěnkou, abyste nepoškodili povrch.
Co se týče sprchových koutů nebo zrcadel, u nich doporučujeme vždy používat stěrky. Tím zabráníte zaschnutí vodních kapek, a tedy i vzniku vodního kamene. Tvorbě vodního kamene je ovšem lepší předcházet, než následně řešit jeho odstranění. Proto doporučujeme mít v koupelně vždy suchý hadr nebo utěrku, čímž vytvoříte suché prostředí, ve kterém se vodní kámen nebude tvořit.
Pravidelným a důkladným čištěním a úklidem ať už koupelen nebo toalet zabráníte vzniku vodního kamene. Při čištění vždy doporučujeme používat profesionální čistící prostředky určené k odstranění vodního kamene, které naleznete také na našem e-shopu IGEFA-ROIN.